Nie-istnienie Jezusa?

Nadchodzi Koniec

( dla boga-człowieka!)


email Autora –
Kenneth Humphreys
Szukaj: Wskazówki:     Mapa stronki
28.01.07 


Ten artykuł i ponad 50 innych są  obecnie dostępne w formie książkowej.
Książkę można zamówić tutaj.
 

 

 

 

Jezus? Nie, Bóg Słońca - Sol.
Mozaika, Italica, Sevillia, Hiszpania, II wiek  AD.
Z  ' Domów Planetarnych.'
 7 planetarnych bóstw na mozaice nadaje swe imiona siedmiu dniom tygodnia.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesor twierdzi:
"Jego data urodzenia powinna zostać zmieniona na 6 lub 5 lub tez 4 r. p.n.e., chociaż niektórzy wolą 11 lub 7…
Jego miejscem urodzenia nie było Betlejem… to miasto zostało użyte jedynie po to, aby mogło się wypełnić proroctwo Starego Testamentu...
Jezus Chrystus prawdopodobnie urodził się w Nazarecie … albo może w jakimś innym  małym miejscu “
– Michael Grant (Jesus, p71,171)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia jest ponurym świadkiem losu tych odważnych myślicieli, którzy śmieli kwestionować dogmaty Kościoła.

 

 

 

Prawdziwi Męczennicy

1546 Etienne Dolet,  francuski drukarz, sprzedawca książek i namiętny adwokat nauki, został uwięziony kilkakrotnie za swą otwartą krytykę Kościoła.
Dolet  został skazany za ateizm i spalony na stosie w Lyonie, wraz ze swymi książkami, pozostawiając rodzinę w nędzy
.

 

 

 

1553 Michał Servetus, hiszpański lekarz, który odkrył płucny obieg krwi ( postęp w stosunku do Galena) zbiegł przed Inkwizycją i sądził, że będzie bezpieczny pomiędzy protestantami.
Wielki błąd.
Jan Calvin,  purytański “Papież Protestantów” z Genewy dowiódł swych chrześcijańskich cnót, nakazując spalić Servetusa na stosie za herezję. Servetus krytykował ideę Trojcy i chrzest niemowląt.
 

 

 

 

 

1589 Francis Kett, wykładowca w Bene't (Corpus Christi), Cambridge, wyraził wątpliwość co do tego, że J.C.  był aż tak wielkim moralistą, jak to chrześcijanie wierzyli.
Za swą śmiałość profesor został spalony na proszek
 
 

 

 

 

1600 Giordano Bruno, włoski filozof, który nauczał w Paryżu i Wittenberdze, zapłacił najwyższą cenę za prawo do własnych myśli.
Po przeżyciu 7 lat w lochach Inkwizycji, gdzie był poddawany częstym torturom, został on skazany i spalony na stosie.
Bruno miał czelność sugerować, że przestrzeń była nieograniczona oraz,  że słońce i jego planety nie były niczym unikalnym.
 
 

 

 

 

1619 Lucilio Vanini (vel 'Giulio Cesare' - 'Juliusz Cezar').
Filozof, nauczyciel i wolnomyśliciel, w 1616  były karmelitański mnich Vanini nieopatrznie opublikował swoje myśli w  “De admirandis naturae reginae deaeque mortalium arcanis” (“ o cudownych sekretach królowej i bogini wszystkiego, co śmiertelne, Natury."
Jego idee obejmowały możliwość ludzkiej ewolucji od małp i zaprzeczanie nieśmiertelności duszy.
Vanini  odrzucał chrześcijaństwo, jako fikcję wynalezioną przez kapłaństwo i argumentował naturalne wyjaśnienia dla cudów. W rezultacie tego, musiał uciekać z miejsca na miejsce, dla uniknięcia katolickich prześladowań.
Ale schwytano go w Tuluzie, skazano, ucięto mu język, uduszono i spalono.
.

 

 

 

 

Tomasz Paine (1737-1809) – rewolucyjny czempion wolności. “Nienawidzę Biblii, tak jak nienawidzę wszelkiego okrucieństwa”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bruno Bauer (1809-1882) – oryginalny ikonoklasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kersey Graves (1813-1883) – Kwakier, który widział jasno poprzez oszustwo Jezusa

 

 

 

 

 

 

 

 

Koniec się  zbliża.

"Nie tylko boskość Jezusa  została poddana w wątpliwość, ale sama jego egzystencja jako człowieka jest coraz to bardziej poważnie kwestionowana.
Niektórzy z najzdolniejszych uczonych świata zaprzeczają, jakoby on kiedykolwiek faktycznie żył.
Przytłaczająca literatura, mająca do czynienia z poszukiwaniami, intensywna w swej powadze, głęboka i dokładna w swych badaniach, narasta we wszystkich krajach i szerzy przekonanie, że Chrystus jest mitem.
Jezus ... będzie zmuszony zająć swe miejsce w grupie pozostałych pół-bogów, których fantazyjne życia i uczynki składają się na światową mitologię."
– Marshall J. Gauvin (Czy Jezus Chrystus żył naprawdę? 1922)
 

 

 

 

 

 

 

 

Badacz zwojów znad Morza Martwego

W 1970 badacz biblijny i ekspert w dziedzinie zwojów znad Morza Martwego
John Allegro  argumentował nie-istnienie Jezusa Chrystusa.
Teza Allegro kojarzyła pojęcia boga-człowieka z wizjami, spowodowanymi użyciem narkotyków.
Sugerowanym halucynogenem była Amanita Muscaria (muchomor czerwony),
grzyb o fallicznym kształcie, używany przekonywująco przez wczesnych chrześcijan i interpretowany, jako dziewicze ( tzn. bez nasienia) narodziny i symbolizujący „Boga ucieleśnionego”.
Allegro był wystawiony na wściekłe ataki  i usunięty w drodze ostracyzmu. Zmarł w 1988 r.
 

 

Na Jezusowym “haju”?

 

 

 

 

 

 

 

Ponownie narodzony ateista

Ewangelista, który “ wyrzucił wodę po kąpieli i odkrył, że nie było tam żadnego dziecka”

“ Nie istnieje ani jedna współczesna historyczna notatka, wspominająca Jezusa, ani u Rzymian, ani też u Żydow, ani u wierzących, ani niewierzących, w ciągu całego jego życia”.
To nie przeczy wprawdzie jego egzystencji, ale na pewno rzuca poważne wątpliwości co do historyczności człowieka, który rzekomo miał byc szeroko znaną postacią, aby mógł wywrzeć tak wielkie wrażenie na świecie. Ktoś powinien był go zauważyć”.
– Dan Barker, Tracąc wiarę w wiarę. Od kaznodziei do ateisty. (1992, p. 360).
 

 

 

Jezus nigdy nie istniał – zwariowana idea?


W kulturze opartej na chrześcijaństwie, zaprzeczanie istnienia Jezusa może wydawać się  na pierwszy rzut oka absurdem albo nawet głupotą. W końcu, jak się   twierdzi „trzon nauki” akceptuje fakt, że istniał historyczny Jezus, nawet jeśli nie ma zgody co do tego, kim on faktycznie był, kiedy żył, co czynił i co powiedział.

 

Fakt i fantazja

W dniu dzisiejszym, eksperci Nowego Testamentu lawirują pomiędzy dwoma światami:  Jednym, w którym teologiczny Jezus (ubóstwiony syn Boga) zajmuje środek sceny  - ale ten Jezus, oczywiście, przyjmowany bywa do wiadomości, jako kwestia wiary: I tym drugim światem, jest „świat historycznego Jezusa”.

Detaliczne, często drobiazgowe badania historii, kultury i polityki Palestyny w drugim okresie świątynnym, tworzą historycznie autorytatywne tło. Na tym tle, cienka jak opłatek konstrukcja „Jezusa” czyni swe spektralne wejście na scenę.

Ale to sam kontekst historyczny, który pozwala owemu ułudnemu zbawicielowi „żyć”, „umierać” i „zmartwychwstać” a zatem i rzucać swój fałszywy cień z powrotem na historię.

„ Jesteśmy pewni, że Jerozolima istniała, że istnieli Herod, faryzeusze i Rzymianie, dlaczego więc nie Jezus?” Weźmy przykład z dokumentalnego programu pokazywanego na kanale Discovery:

„Oto typ sandałów, jakie Jezus musiał nosić. To jest typ drzewa, pod którym musiałby wypoczywać.

 

Inercja miękkiej opcji

Zawodowi historycy niekoniecznie angażują się z powodu jakiegoś szczególnego zainteresowania kwestią Jezusa – są oni zbyt świadomi jej kontrowersyjnej natury. Uczony, który deklaruje,  iż uważa, że nie było żadnego historycznego Jezusa

- prawdopodobnie spotka się z naganą, a nawet pośmiewiskiem i nie zyska zbyt wiele z powodu swej szczerości.

Zatem  wiekszość uczonych, wychowanych i edukowanych w kulturze chrześcijańskiej zadowala się założeniem, że Jezus żył ( i odnosić się do opinii specjalistów biblijnych, którzy są zwykle ludźmi wiary) - lub też, zważywszy niedostatek ewidencji na istnienie wielu historycznych osobowości, poprzedzać swą niepewność przez używanie słówka „prawdopodobnie”. Jest dla nich o wiele bezpieczniejsze unikanie „prawdopodobieństwa istnienia człowieka poza legendą”, nawet kiedy wykłócają się oni, że warstwy narosłego mitu zaciemniają jakąkolwiek wiedzę o nim.

Ta bezpieczna i tchórzliwa opcja utrzymuje jednocześnie “obskurantyzm” stolarza w starożytnym, prowincjonalnym zaścianku (“nieobecność ewidencji nie jest ewidencją nieobecności”) i akademicki dystans wobec “kwestii wiary”,która podniosła tego rzekomego i nieznanego guru do statusu ikony.


Wadliwy scenariusz

Ale jednak - czy mogłaby, czy byłaby w stanie wiara o zasięgu światowym zostać zapoczątkowana przez kogoś zupełnie nieznanego, kto nie został przez nikogo zauważony nawet w swym własnym życiu? Jak wiarygodnym jest twierdzenie, że wędrowny nauczyciel, który sam nic nie napisał, jak również krążył w świecie pełnym fakirów, wróżbitów i egzorcystów, był w stanie rzucić takie zaklęcie, które by rozbrzmiewało poprzez wieki?

Jezus „minimalistyczny” jest wlaściwie mniej zadowalający niż w ogóle żaden Jezus, ponieważ ciągle wymagane jest poszukiwanie gdzieś indziej korzeni nowej religii. I jeśli te korzenie mają być znalezione gdzie indziej, to jakaż jest wówczas potrzeba istnienia tej niewyraźnej postaci?

"Jest bardzo wątpliwa kwestią, czy chrześcijańska wiara mogłaby zostać zbudowana na fundamentach historycznego Jezusa ... który był niczym więcej, niż tylko nauczycielem praktycznej filozofii.”   – J. Macquarrie ( Egzystencjalna Teologia, p23)

Jeśli się zgodzimy, że perypatetyczny, rabiniczny radykał nazywany Jezusem, niezauważony w zapisach historycznych nie jest nie do przyjęcia, więc tym samym kilku takich podobnych Jezusów byłoby do przyjęcia również.

Którego z nich wybralibyśmy, aby był podstawą wiary chrześcijańskiej, jako „jednorodzony syn „ Boga? Jeśli mógł nim być każdy z nich, to znaczy, że żaden z nich nim faktycznie nie był.

Albo J.C. był boskością, która wybrała olśnić tłumy - ale nie pozostawić żadnych śladów, która  wymyśliła jak wpłynąć – nie na żydowską ludność – ale jedynie na garstkę ignoranckich wyznawców, których następcy szybko rozpadli się na liczne, zwaśnione grupy; Albo też J.C. jest wytworem ludzkich umysłów, konstruktem zdradzającym się przy każdej okazji sprzecznościami i brakami.

 

Zbawienie poprzez rozum

Jak na ironię, to właśnie dzieło pewnej liczby liberalnych teologów, raczej niż wolnomyślicieli było tym, co rozbiło tę wspaniałą fabrykację Jezusa, Syna Boga, Zbawiciela świata.

“Otrzymana mądrość” Kościoła doczekała się pierwszego wyzwania w czasach europejskiej Reformacji, która dała usprawiedliwienie dla krytyki papieskiego systemu. Otworzywszy śluzy, wszystkie religijne autorytety i samo pismo zaczęły być kwestionowane i protestantyzm wynurzył się w wielości różniących się sekt. Ale po tysiącu lat wymuszanej przez Kościół ignorancji - „uczeni” mieli jedynie mały zasób prawdziwej wiedzy. Jako, że byli oni utrzymywani przez Kościół, owi uczeni borykali się z użyciem odkrytych na nowo narzędzi logiki, aby obronić dogmaty chrześcijaństwa, czy to rzymsko-katolickiego, czy też tej nowej i „czystej”,  zreformowanej odmiany.

Ale po dwu wiekach, w miarę rozwoju Oświecenia, odważni teologowie zaczęli przyciągać uwagę do oczywistych błędów i niedorzeczności w akceptowanym piśmie. Dlaczego, zapytywali oni, Nowy Testament milczy na temat większości życia Jezusa? Dlaczego Paweł nie powiedział prawie nic o życiu Jezusa?

Podczas  amerykańskiej i francuskiej rewolucji - wolnomyśliciele poszli znacznie dalej, kwestionując prawdziwość całej Biblii i ogłaszając chrześcijaństwo za fałszywy przesąd i instrument opresji. Zrodziła się nowa minimalistyczna wiara – „deizm”, w której bóg-stwórca nie odgrywał żadnej bezpośredniej roli w sprawach ludzkich.

 

Wyższy krytycyzm

W następnym wieku, radykalna mniejszość – w zauważalnym stopniu uczeni ze Szkoły w Tübingen, w Niemczech z poł. XIX w. i holenderscy radykalni krytycy z konca XIX w. i początków XX w., kontynuowali nacisk w tym kierunku, że chrześcijański Pan i Zbawiciel był pobożną fabrykacją, a całe jego „życie”, rozprawa i ukrzyżowanie – były pastiszem wersetów z żydowskiej biblii.

Dla tych, którzy spoglądali poza ograniczoną klapkami wizją chrześcijaństwa, było sprawą oczywistą, że wiele z jezusowej opowieści miało paralele w znacznie starszych bajkach, które miały identyczne główne i pomocnicze charaktery, identyczne linie opowieści i identyczny cel moralny. Chrześcijaństwo, było już sprawą jasną, nie spadło z nieba, ale było czysto ludzką produkcją.

W ciągu XX wieku, racjonalizm, archeologia i nowe techniki badań naukowych zmusiły obrońców wiary  z powrotem do okopów, pomimo okresowych wybuchów religijnego ferworu. Aby akomodować gromadzącą się i niezaprzeczalną ewidencję biblijnego błędu, różnorodne „życia” Jezusa mnożyły się jak algi na nasłonecznionej sadzawce.

„Główny prąd” badaczy Nowego Testamentu, z których wielu było oddanymi chrześcijanami, znalazł nowy przybytek. Cienisty „Jezus z historii” był teraz uważany za realnie istniejącą osobę, pod nagromadzonymi w sposób oczywisty warstwami fabrykacji opartych na wierze

Obawiający się przyjęcia do wiadomości, że zarówno ich wiara, jak i kariery zbudowane były na monumentalnie błędnej koncepcji, spekulowali oni nad mnogością fantazyjnych idei – radykalny rabin Jezus, śródziemnomorski wieśniak Jezus, Jezus z żoną i rodziną, Jezus który podróżował do Anglii, Indii lub Japonii, stoicki lub cynicki filozof Jezus – Jezus na wszystkie sezony i dla każdego gustu. Sto lub więcej możliwych „biografii” boga-człowieka współzawodniczyło ze sobą, a każda z nich dążyła do uniknięcia oczywistej prawdy, mianowicie tego, że żadna autentyczna rzeczywistość nie była podłożem dla świętej fabuły.

 

Koniec świata

W XXI wieku stoimy przed paradoksem, że choć zdzieranie masek z biblijnego fałszerstwa posunęło się o wiele dalej, niż kiedykolwiek przedtem, globalna geopolityka finansuje i zachęca krzykliwy nawrót biblijnego fundamentalizmu i literalizmu w nurcie dezinformacji, którego sama ilość może być przytłaczająca.

Większość ludzi nie ma ani czasu, ani też inklinacji, aby zanurzać się zbyt głęboko w masie ewidencji i argumentacji. Chrześcijańscy apologeci są zawsze gotowi do denuncjowania  zwolennika teorii ”Chrystusowego mitu” , jako izolowanego dziwaka, znajdującego się na granicy choroby psychicznej, nie zasługującego na poważną uwagę.

Ale za ich piskliwą wrogością ukrywa się strach, że upadek ich super-bohatera może nie być daleki. I to, czemu nie mogą już dłużej przeczyć lub tłumić, to fakt, że eksponowanie „Jezusa Chrystusa” jako fabrykacji, którą jest w istocie, dalekie od bycia maniakalnym pościgiem za dziwnością, zostało objęte i potwierdzone przez ciągły strumień utalentowanych uczonych we wszystkich krajach.

 

 

Burzenie mitu Jezusa – historia

Przez ponad 200 lat, jedynie mniejszość odważnych uczonych śmiała kwestionować opowieść o Jezusie. Pomimo narażania się na fizyczne ataki, ruinę zawodową i społeczną dezaprobatę, wyrażali oni poważne wątpliwości co do prawdziwości ewangelicznej sagi, zdejmowali po kolei łupiny fałszu i oszustwa i w końcu rzucili wyzwanie odnośnie samej egzystencji boga-człowieka

 

Hermann Samuel Reimarus (1694-1768). 1778,”Na intencję Jezusa i jego nauk”. Oświecony myśliciel i profesor jezyków orientalnych w gimnazjum w Hamburgu; Jego liczne pisma – publikowane po jego śmierci – odrzucały „religię objawioną” i argumentowały na rzecz naturalistycznego deizmu. Reimarus oskarżał autorów ewangelii o świadome oszustwo i niezliczone sprzeczności.

Francois Marie Arouet (Voltaire) (1694-1778). Najbardziej wpływowa figura Oświecenia, był wykształcony w jezuickim kolegium, a jednak stwierdził: „Chrześcijaństwo jest najśmieszniejszą, najbardziej absurdalną i krwawą religią, jaka kiedykolwiek zaraziła świat... Prawdziwy Bóg nie mogł zostać narodzony z dziewczynki, ani też umrzeć na krzyżu, czy tez być spożywanym w kawałku ciasta.” Więziony, zesłany, jego dzieła zostały zakazane i spalone, lecz wielka popularność Voltaire’a w rewolucyjnej Francji zapewniła mu ostatecznie miejsce spoczynku na Panteonie w Paryżu. Religijni ekstremiści wykradli jego szczątki i wyrzucili je na śmietnik.

Hrabia Konstantyn Volney, 1787 „Les Ruins; ou, Méditation sur les révolutions des empires” ( “Ruiny imperiow”). Badacz z czasów Napoleona, odnotowywał sam ewidencję egipskich prekursorów chrześcijaństwa.

Edward Evanson, 1792, “Dysonans czterech ogólnie akceptowanych ewangelistów i ewidencja ich odnośnej autentyczności”. Angielski racjonalista, rzucił wyzwanie apostolskiemu autorstwu czwartej ewangelii i ogłosil kilka z listów Pawła za sfałszowane.

Charles François Dupuis, 1794, “Origine de tous les Cultes ou La Religion universelle”. Astrologiczno-mityczna interpretacja chrześcijaństwa ( i wszystkich religii). “Wielki błąd jest łatwiej propagowany, niż wielka prawda, ponieważ jest łatwiej wierzyć, niż myśleć i ponieważ ludzie wolą cuda romansów, niż prostotę historii.” Dupuis zniszczył większość swych własnych prac, z uwagi na gwałtowne reakcje, które one prowokowały.

Thomas Paine, 1795, “ Wiek Rozumu” . Autor pamfletów, który jako pierwszy zawołał o niepodległość Ameryki ( Zdrowy Rozsądek, 1776; Prawa Człowieka, 1791) Paine wyśmiewał okrutnie sprzeczności i okropności Biblii. Podobnie, jak wielu amerykańskich rewolucjonistów, Paine był deistą:

“ Nie wierzę w religię wyznawaną przez żydowski kościół, przez rzymski kościół, przez grecki kościół, przez turecki kościół, przez protestancki kościół, ani też przez jakikolwiek kościół jaki znam… Każdy z tych kościołów oskarża inne o niewiarę; co do mnie, ja nie wierzę żadnemu z nich.” – „Wiek Rozumu”.

Robert Taylor, 1828, „Syntagma ewidencji dotyczącej religii chrześcijańskiej”; 1829, „Diegeza”.  Taylor został uwięziony za deklarowanie mitycznych początków chrześcijaństwa. „ Najwcześniejsi chrześcijanie uważali słowa za nic innego, jak tylko personifikację zasad rozumu, dobroci, lub jakiejkolwiek innej  zasady, która byłaby w stanie przynieść korzyść rodzajowi ludzkiemu w jego podróży przez życie.”

Godfrey Higgins (1771-1834). 1836, „Anacalypsis” – “ Usiłowanie odsłony welonu Izydy z Sais;  lub też badanie początków i źródeł języków, narodów i religii”. Angielski pionier archeologii i wolnej masonerii.

Bruno Bauer, 1841, “ Krytyka ewangelicznej historii synoptyków”, 1877 „Christus und die Caesaren. Der Hervorgang des Christentums aus dem romischen Griechentum.” Oryginalny ikonoklasta. Bauer zakwestionował autentyczność wszystkich listów Pawła ( w których widział wpływy stoickich myślicieli, jak Seneca) oraz rolę Filona w rodzącym się  chrześcijaństwie. Bauer odrzucił historyczność samego Jezusa. „Wszystko, co wiadomo o Jezusie należy do świata wyobraźni.” W rezultacie tego Bauer został wyśmiany i usunięty z katedry profesora teologii Nowego Testamentu w Tübingen.

Ralph Waldo Emerson, 1841, “Eseje” . Niegdyś trynitarny chrześcijanin i pastor Unitarian, utrzymywał, iż Jezus miał być “prawdziwym prorokiem”, ale że zorganizowane chrześcijaństwo było „wczesną monarchią”.

„ Nasze szkółki niedzielne, kościoły i żebracze społeczności są jarzmem na karku.”

Mitchell Logan, 1842, “Chrześcijańska mitologia w odsłonie” – “Panująca opinia, jakkolwiek błędnie założona i absurdalna, jest zawsze królową narodów.”

Ferdinand Christian Baur, 1845, “Paulus, der Apostel Jesu Christi” . Niemiecki uczony, który okreslił jako “nieautentyczne” nie tylko listy pasterskie, ale również listy do Kolosjan, Efezjan, Filemona i Filipian ( pozostawiając jedynie cztery główne listy Pawła, uważane za autentyczne). Baur był zalożycielem tzw. „Szkoły Tübingen” .

David Friedrich Strauss, 1860, “ Życie Jezusa przeegzaminowane krytycznie” . Luterański wikariusz, który awansował na uczonego, umiejętnie eksponując ewangeliczne cuda, jako mity i w tym procesie redukując Jezusa do człowieka. Kosztowało go to kariere.

Ernest Renan, 1863,”Das Leben Jesu” (Życie Jezusa). Wytrenowany, jako katolicki ksiądz, Renan napisał romantyzowaną biografię boga-człowieka, która była pod wpływem niemieckich krytyków. Kosztowało go to pracę.

Robert Ingersoll, 1872, “Bogowie” . Nadzwyczajny orator z Illinois, którego przemówienia krytykowały zaciekle religię chrześcijańską. „Zawsze wydawało mi się, że istota przybywająca tu z innego świata, z wieścią o nieskończonej ważności dla rodzaju ludzkiego, powinna przynajmniej zweryfikować tę wieść przez własnoręczny podpis. Czyż to nie jest cudowne, że ani jedno słowo nie zostało napisane przez Chrystusa?”

Kersey Graves, 1875, “ Szesnastu ukrzyżowanych zbawicieli świata”. Kwakier z Pensylwanii, który widział jasno poprzez pogańskie serce chrześcijańskich fabrykacji, chociaż rzadko cytowane są źródła dla jego daleko sięgających konkluzji.

Allard Pierson, 1879, “De Bergrede en andere synoptische Fragmenten”. Teolog, historyk sztuki i literatury, który zidentyfikowal “Kazanie na Górze”, jako kolekcję aforyzmów z literatury żydowskich mądrości. Publikacja Pierson’a Bergrede była początkiem radykalnego krytycyzmu holenderskiego. Nie tylko autentyczność wszystkich listów Pawła została zakwestionowana, ale również historyczna egzystencja samego Jezusa.

Bronson C. Keeler, 1881, “Krótka Historia Biblii”. Klasyczne exposé chrześcijańskiego oszustwa.

Abraham Dirk Loman, 1882, "Quaestiones Paulinae," w “Theologisch Tijdschrift”. Profesor teologii w Amsterdamie, który stwierdził, że wszystkie listy datują się z II-go wieku. Loman wyjaśnił chrześcijaństwo, jako fuzję żydowskiej i rzymsko-helleńskiej myśli. Kiedy utracił wzrok, Loman powiedział, że ta ślepota dała mu wewnętrzny wgląd w ciemną historię kościoła!

Thomas William Doane, 1882, “Mity biblijne i ich paralele w innych religiach”. Przestarzała, ale klasyczna rewelacja o pogańskich poprzednikach biblijnych mitów i cudów.

Samuel Adrianus Naber, 1886, “Verisimilia. Laceram conditionem Novi Testamenti exemplis illustrarunt et ab origine repetierunt”. Klasyk, który rozpoznawał mity greckie ukrywające się w chrześcijańskim piśmie św.

Gerald Massey, 1886, “ Historyczny Jezus i mityczny Chrystus”. 1907, Starożytny Egipt – Światło Świata. Inny klasyk od wczesnej nemezis kapłaństwa. Brytyjski egiptolog napisał sześć tomów nt. religii starożytnego Egiptu.

Edwin Johnson, 1887, “Antiqua mater”. Studium chrześcijańskich początków. Radykalny teolog angielski, zidentyfikował wczesnych chrześcijan, jako ‘chrestiani’ , wyznawców dobrego Boga (Chrestusa), którzy wywłaszczyli mit Dionizosa Eleutheriosa (Dionizosa Emancypatora), aby wyprodukować boga-człowieka, składającego ofiarę z siebie. Denuncjował dwunastu apostołów, jako kompletną fabrykację.

Rudolf Steck, 1888, “Der Galaterbrief nach seiner Echtheit untersucht nebst kritischen Bemerkungen zu den Paulinischen Hauptbriefen”. Radykalny uczony szwajcarski, napiętnował wszystkie listy Pawła, jako oszustwo.

Franz Hartman, 1889, “ Życie Johoshua: Prorok z Nazaretu.

Willem Christiaan van Manen, 1896, “Paulus”. Profesor z Leiden i najsławniejszy z holenderskich radykałów, duchowny, który nie wierzył w cielesne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Po odpieraniu argumentów przez okres wielu lat, van Manen zakonkludował, że żaden z listów Pawła nie był autentyczny i że Akty apostolskie opierały się  na dziełach Józefa Flawiusza.

Joseph McCabe, 1897, “Dlaczego opuściłem Kościół”. 1907,  „ Biblia w Europie; Studium kontrybucji religii chrześcijańskiej dla cywilizacji”. 1914, „Źródła moralności Ewangelii”.  Franciszkański mnich, który ewoluował w ewangelicznego ateistę. McCabe, płodny pisarz, rozbił na szczątki wiele części legendy o Chrystusie -  „ Nie ma żadnej ‘postaci Jezusa’ w ewangeliach - jest tam za to tuzin innych postaci” – ale niemniej jednak kontynuował pozostawienie możliwości istnienia jakiegoś historycznego założyciela.

Albert Schweitzer.1901, “Tajemnica Królestwa Bożego”. 1906, „ W poszukiwaniu historycznego Jezusa”.  Sławny niemiecki teolog i misjonarz ( 35 lat w Kamerunie) wyśmiewał humanitarnego Jezusa liberałów i jednocześnie miał odwagę rozpoznawać prace holenderskich radykałów. Jego własną pesymistyczną konkluzją było to, że super-bohater był apokaliptycznym fanatykiem i że Jezus umarł, jako rozczarowany człowiek. Rozsławiony przez stwierdzenie, że ci, którzy poszukują historycznego Jezusa, jedynie znaleźli swoje własne odbicie.

Wilhelm Wrede, 1901, “Mesjanistyczna Tajemnica”. Wrede zademonstrował, jak w ewangelii Marka fałszywa historia została ukształtowana przez wczesne chrześcijańskie wierzenia.

George Robert Stowe Mead, 1903, “ Czy Jezus żył okolo 100 r. BC?” Dyskusja nt. opowieści o żydowskim Jeschu, które przesuwają Jezusa do wcześniejszych czasów.

Thomas Whittaker, 1904, “Początki chrześcijaństwa”. Zadeklarował Jezusa, jako mit.

William Benjamin Smith, 1906, “Der vorchristliche Jesus”. 1911, “Die urchristliche Lehre des reingöttlichen Jesus”. Argumentuje początki w przed-chrześcijańskim kulcie Jezusa na wyspie Cypr.

Albert Kalthoff, 1907, “Narodziny chrześcijaństwa”. Inny z radykalnych uczonych niemieckich, który zidentyfikował chrześcijaństwo, jako psychozę. Chrystus był zasadniczo transcendentalną zasadą chrześcijańskich społeczności, która ukierunkowana była ku apokaliptycznej reformie społecznej.

Gerardus Bolland, 1907, “De Evangelische Jozua”. Filozof z Leiden, który prześledził początki chrześcijaństwa do wcześniejszego żydowskiego gnostycyzmu. Supergwiazdą Nowego Testamentu jest starotestamentowy „syn Nun”, wyznawca przemianowany na Jezusa (Jozuego) przez  Mojżesza. Dziewictwo jest niczym innym, jak tylko symbolem ludu Izraela. Z Aleksandrii „Netzerim” zanieśli swą ewangelię do Palestyny.

 

W 1907 r. Papież Pius X, potępił Modernistów, którzy “działali w ramach Kościoła”. Anty-modernistyczna przysięga została wprowadzona w 1910 r.

 

Prosper Alfaric (1886-1955)  Francuski professor teologii, wstrząśnięty stanowiskiem Piusa X, odrzucił wiarę i opuścił kościół w 1909 r. aby pracować dla sprawy racjonalizmu.

Mangasar Magurditch Mangasarian, 1909, “ Prawda o Jezusie; Czy jest On mitem?” Były prezbiteriański pastor, który widział poprzez fabrykacje.

Karl Kautsky, 1909, “ Fundamenty chrześcijaństwa”. Wczesna socjalistyczna interpretacja chrześcijaństwa w terminologii walki klasowej.

John E. Remsburg, 1909, “Chrystus”: Krytyczny przegląd i analiza ewidencji Jego egzystencji. Ewangelie rojące się od sprzeczności. Wątpliwe, czy Jezus istniał a supernaturalny Chrystus jest z całą pewnością chrześcijańskim dogmatem.

Arthur Drews, 1910, “Die Christusmythe” (Mit Chrystusa). 1910, “Die Petruslegende” (Legenda o św. Piotrze). 1924, “Die Entstehung des Christentums aus dem Gnostizismus”  (Narodziny chrześcijaństwa z gnostycyzmu). Wybitny filozof, był on w Niemczech największym eksponentem spornej kwestii Chrystusa, jako mitu. Ewangelie historyzowały istniejącego wcześniej mistycznego Jezusa, którego charakter został zapożyczony od żydowskich proroków i z żydowskiej literatury mądrości. Pasja miała być znaleziona w spekulacjach Platona.

John Robertson, 1910, “Chrześcijaństwo i mitologia”. 1911 “Pogańscy Mesjasze. Studia w komparatywnej hierologii”. 1917, “Problem Jezusa”. Robertson przyciąga uwagę do uniwersalizmu wielu elementów opowieści o Jezusie i do przed-chrześcijańskich rytuałów krzyżowania w starożytnym świecie. Identyfikuje oryginalnego Jezusa/Jozuego ze starożytnym bóstwem Efraimitów w formie baranka.

Gustaaf Adolf van den Bergh van Eysinga, 1912, “Radykalne poglądy nt. Nowego Testamentu”. 1918, “Voorchristelijk Christendom. De vorbereiding van het Evangelie in de Hellenistische wereld”. Teolog i ostatni z holenderskich radykałów, który zasiadał na uniwersyteckiej katedrze.

Alexander Hislop, 1916, “Dwa Babilony”. Wyczerpująca ekspozycja pogańskich rytuałów i parafernalii w rzymskim katolicyźmie.

Edward Carpenter, 1920, “Poganie i wiara chrześcijańska”. Obszernie wyjaśniane pogańskie korzenie chrześcijaństwa.

Rudolf Bultmann, 1921, “ Historia tradycji synoptycznej”. 1941, “Neues Testament und Mythologie”. Luterański teolog i profesor na Uniwersytecie w Marburgu, Bultmann był eksponentem “formy krytycyzmu” i przyczynił się wiele do zdemitologizowania ewangelii. Zidentyfikował on narrację Jezusa, jako teologię serwowaną w języku mitologii. Bultmann zaobserwował, że Nowy Testament nie był opowieścią o Jezusie, ale zapisem wczesnych chrześcijańskich wierzeń. Argumentował on, że poszukiwania historycznego Jezusa są bezowocne: „Nie możemy się  dowiedzieć prawie niczego, co by dotyczyło życia i osobowości Jezusa.” (Jezus i Słowo, 8).

James Frazer, 1922, “ Złota Gałąź”. Antropologiczna interpretacja postępu człowieka od magii, poprzez religię aż do nauki. Chrześcijaństwo, jako fenomen kulturowy.

P. L. Couchoud, 1924, “Le mystère de Jesus”.1939, “Tworzenie Chrystusa”. Couchoud eksponował historycznego Piotra raczej, niż historycznego Jezusa i wykłócał się, że Pasja modelowana była na śmierci Stefana.

Georg Brandes, 1926, “Jezus – Mit”. Zidentyfikował Objawienie św. Jana jako najwcześniejszą część Nowego Testamentu.

Joseph Wheless, 1926, “Czy to jest Słowo Boga?” Ekspozycja bajek i mitologii Biblii i błędów teologii”; 1930 „Fałszerstwo w ramach chrześcijaństwa”. Amerykański prawnik, wychowywany w „pasie biblijnym” , zniszczył biblijną fantazję.

Henri Delafosse, 1927,”Les Lettres d’Ignace d’Antioche”. 1928, "Les e'crits de Saint Paul," in Christianisme”.  Listy Ignacego ujawnione, jako późne fałszerstwa.

L. Gordon Rylands, 1927, “ Ewolucja Chrześcijaństwa”. 1935 „Czy Jezus kiedykolwiek żył?”

Edouard Dujardin, 1938, “Starożytna historia boga Jezusa”.

John J. Jackson, 1938, “Chrześcijaństwo przed Chrystusem”, przyciągneło uwagę do egipskich precedensów w chrześcijańskiej wierze.

Alvin Boyd Kuhn, 1944, “ Kto jest tym Królem Chwały?” 1970, „Ponowne narodziny chrześcijaństwa”. Jezus nie był nigdy realną osobą, ale symbolem boskiej duszy w każdym człowieku.

Herbert Cutner, 1950, “Jezus: Bóg, człowiek, czy mit?” Mityczna natura Jezusa i podsumowanie toczącej się  debaty pomiędzy zwolennikami mitologii i historii. Wyłącznie mityczna pozycja jest tradycją ciągłą. Pogańskie początki Chrystusa.

Georges Las Vergnas, 1956, “Pourquoi j'ai quitté l'Eglise romaine Besançon”.

Georges Ory, 1961, “Analiza chrześcijańskich początków”.

Guy Fau, 1967, “ Bajka o Jezusie Chrystusie”

John Allegro, 1970, “Święty Grzyb i krzyż”. 1979 “Zwoje znad Morza Martwego i chrześcijański mit”. Jezus był niczym innym, jak tylko magicznym grzybkiem i jego życie – alegoryczną interpretacją halucynogennych wizji. Allegro nie spotkało więzienie, ale zawodowa ruina.

George Albert Wells, 1975, “ Czy Jezus istniał?”; 1988 “Historyczna ewidencja istnienia Jezusa”. 1996, „Legenda o Jezusie”. 1998, „Mit Jezusa”. 2004, “Czy możemy wierzyć Nowemu Testamentowi? Myśli nt. wiarygodności wczesnych chrześcijańskich świadectw. Chrześcijaństwo – odgałęzieniem literatury żydowskiej mądrości”. Późniejsze książki dopuszczają możliwość wpływu rzeczywistego kaznodziei.

Max Rieser, 1979,”Prawdziwy założyciel chrześcijaństwa i filozofii hellenistycznej”. Chrześcijaństwo rozpoczęte zostało przez Żydów w diasporze, a następnie zakotwiczone wstecz w Palestynie sprzed 70 r. n.e. Chrześcijaństwo przybyło do Palestyny, jako ostatnie, a nie pierwsze – oto dlaczego chrześcijańskie znaleziska archeologiczne pojawiają się  w Rzymie, ale nie w Judei, aż do 4 wieku n.e.

Abelard Reuchlin, 1979, “ Prawdziwe autorstwo Nowego Testamentu. Teoria konspiracji par excellence: Rzymski arystokrata Arius Calpurnius Pizo ( vel Józef Flawiusz) konspirował w celu zdobycia kontroli w Cesarstwie Rzymskim, poprzez stworzenie całkowicie nowej religii.

Hermann Detering, 1992, “Paulusbriefe ohne Paulus?: Die Paulusbriefe in der holländischen Radikalkritik”. Niemiecki pastor w holenderskiej tradycji radykalnej.

Gary Courtney, 1992, 2004 “Et tu, Judas?” Wówczas upadł Jezus!”. Pasja jest zasadniczo losem cezara w judajskim przebraniu, wyrytym na bazie kultu umierającego/zmartwychwstającego boga Attysa. Żydowscy kibice Cezara asymilowali „zbawiciela rodzaju ludzkiego” upodobniając go do „cierpiącego sługi” Izajasza.

Michael Kalopoulos, 1995, “Wielkie Kłamstwo”. Grecki historyk znajduje uderzające paralele pomiędzy biblijnymi tekstami i mitologią grecką. Eksponuje on przebiegły, zwodniczy i autorytatywny charakter religii.

Gerd Lüdemann, 1998, “Wielkie Oszustwo: I co Jezus faktycznie powiedział i uczynił”. 2002, „Paweł: Założyciel chrześcijaństwa”. 2004, „Zmartwychwstanie Chrystusa: Badanie historyczne”.  Po 25 latach studiów, niemiecki profesor doszedł do wniosku, że to Paweł, a nie Jezus, rozpoczął chrześcijaństwo. Lüdemann został wyrzucony z katedry teologii na Uniwersytecie w Göttingen, za śmiałe stwierdzenie, że zmartwychwstanie było „pobożnym oszukiwaniem siebie”. Tyle co do akademickiej wolności.

Alvar Ellegard, 1999, “ Jezus na sto lat przed Chrystusem”. Chrześcijaństwo oglądane, jako odgałęzienie Esseńskiego Kościoła Boga z Nauczycielem Prawości, jako prototypem Jezusa.

D. Murdock (vel 'Acharya S') 1999, “ Konspiracja Chrystusa; Największa opowieść kiedykolwiek sprzedana”. 2004, „Słońca Boga: Kriszna, Budda i Chrystus odsłonięci”. Dodaje astro-teologiczny wymiar do demolki chrystusowego mitu. Murdock identyfikuje JC jako złożone bóstwo użyte dla unifikacji Cesarstwa Rzymskiego.

Earl Doherty, 1999, “Zagadka Jezusa: Czy chrześcijaństwo zaczęło się  z mitycznym Chrystusem?”. Potężne stwierdzenie tego, jak chrześcijaństwo rozpoczęło się  jako mistyczno-objawieniowa sekta żydowska – żaden Jezus nie był dla niej potrzebny!

Timothy Freke, Peter Gandy, 1999, “Tajemnice Jezusa”. 2001 “Jezus i zaginiona Bogini: Sekretne nauki pierwszych chrześcijan”. Egzaminuje bliski związek pomiędzy opowieścią o Jezusie i Ozyrysie-Dionizosie. Mityczne figury Jezusa i Marii Magdaleny oparte są na pogańskim Bogu-człowieku i Bogini.

Harold Liedner, 2000, “Fabrykowanie mitu Chrystusa”. Anachronizmy i błędy geograficzne ewangelii zostają ujawnione. Chrześcijaństwo, jako jedno z najbardziej skutecznych oszustw w historii.

Robert Price, 2000, “Dekonstruując Jezusa”. 2003 “Niebywale kurczący się  Syn Człowieczy: Jak wiarygodna jest tradycja ewangeliczna?” Były pastor i szanowany naukowiec wykazuje, że Jezus jest fikcyjnym amalgamatem kilku proroków i wielu, zbawicieli z kultów misteryjnych oraz gnostycznych „aionów”.

Hal Childs, 2000, “Mit o historycznym Jezusie i ewolucja świadomości”. Pogląd psychoterapeuty na boga-człowieka.

Michael Hoffman, 2000, “Dziwni bogowie judaizmu. Historyk i teoretyk „śmierci ego”, który wyrzucił za burtę historycznego Jezusa.

Burton Mack, 2001, “Mit chrześcijaństwa: Początki, logika i dziedzictwo”. Społeczna formacja tworzenia mitów.

Luigi Cascioli, 2001, “Bajka o Chrystusie”. Oskarżajacy papiestwo o zdzieranie profitów z oszustwa!

Frank R. Zindler, 2003, “Jezus, którego Żydzi nigdy nie znali: Sepher Toldoth Yeshu i poszukiwania historycznego Jezusa w źródłach żydowskich”. Nie ma żadnej ewidencji w źródłach żydowskich dla fantomu Mesjasza.

Daniel Unterbrink, 2004, “Judasz Galilejczyk. Ciało i krew Jezusa”. Paralele pomiędzy buntownikiem przeciwko podatkom w 6 r.n.e. i fantomem z ewangelii, rozpatrywane w szczegółach. ‘Judasz jest Jezusem’. Cóż, częścią Jezusa, niewątpliwie.

Tom Harpur, 2005, “Pogański Chrystus: Odkrywając zagubione Światło”. Kanadyjski ekspert odnośnie Nowego Testamentu i były anglikański ksiądz, powtarza na nowo idee Kuhn’a, Higginsa i Massey’a. Jezus jest mitem i wszystkie zasadnicze idee chrześcijaństwa miały swe początki w Egipcie.

Francesco Carotta, 2005, “Jezus był Cezarem: O juliańskich początkach chrześcijaństwa”. Wyczerpujący inwentarz paralel. Alarmująco zakłada, że Cezar był Jezusem.

Joseph Atwill, 2005, “Mesjasz Cezarów: Rzymska konspiracja w celu wynalezienia Jezusa”. Inny wariant nt. podobieństw ewangelii do Józefa Flawiusza. Atwill przekonywuje, że zdobywcy Judei z I wieku, Wespazjan, Tytus i Domicjan, używali helenizowanych Żydow dla manufakturowania „chrześcijańskich” tekstów w celu ustabilizowania pokojowej alternatywy wobec militarnego judaizmu. Jezus był Tytusem Flawiuszem? Nie sądzę.

Kenneth Humphreys, 2005, “Jezus nigdy nie istniał”. Książka o tym portalu. Kolekcjonuje razem najbardziej przekonywujące ekspozycje rzekomego mesjanistycznego super-bohatera. Autor umieszcza niniejszą egzegezę w społeczno-historycznym kontekście ewoluującej, złośliwej religii.

Jay Raskin, 2006, “ Ewolucja Chrystusa i różnych chrześcijaństw”. Wykładowca akademicki i były producent filmowy Raskin spogląda poza oficjalną zasłonę dymną Euzebiusza i znajduje rozczłonkowany ruch chrystusowy i złożoną figurę Jezusa, sporządzoną z kilku charakterów literackich i historycznych. Sugeruje, że najwcześniejszą warstwą tworzenia mitu była sztuka napisana przez kobietę imieniem Maria. Może.

 

 

 

 
 

WIĘKSZE DZIAŁY

Z  powrotem do strony głównej
Bóg-człowiek – Narodziny super-bohatera
 
Źródła legendy – synkretyczne dziedzictwo chrześcijaństwa
 
Droga rabina – Naród wybrany
 
Fabryka chrześcijańskich fałszerstw
 
W co faktycznie wierzyli pierwsi chrześcijanie?
 
Dogmat – “Testament Boga”
 
Zima świata – okropne koszty “chrześcijaństwa”
 
Serce ciemności – Kryminalna historia kościoła chrześcijańskiego
 
Piekło na Ziemi – Brutalny przesąd rozprzestrzenia się  po świecie
 
Burza na pustyni – ‘chrześcijaństwo’ w konfrontacji z islamem
 

 

Oświeć przyjaciela  ­ e-mail tą stronkę

 

 

Copyright © 2007 by Kenneth Humphreys.
Kopiowanie jest dozwolone bez ograniczeń, pod warunkiem, że kredyt jest oddawany Autorowi i żaden materiał z tego portalu nie jest sprzedawany dla profitu.